Bezúdržbová záhrada

V záhrade bez údržby dokonale nahrádzajú trávu prírodné materiály, ako je štrk, kôra a voda. Bezúdržbová záhrada nepotrebuje toľko starostlivosti ako napríklad okrasná záhrada, avšak poskytuje rovnaké potešenie pre oko aj dušu.

 

bezúdržbová záhrada - záhrada bez trávnika

Názor krajinnej architektky

Návrh tejto záhrady bol pre mňa zaujímavý. Menšie plochy sú vždy náročnejšie na nápad a navyše som sa musela popasovať s dvoma nepeknými betónovými plochami, ktoré sa na pozemku nachádzali. Cielenou modeláciou terénu sa ich podarilo zakryť.

Navyše sa tým rozrušil rovinatý terén a vytvorilo zvlnenie, čo je pre záhrady takmer vždy prínos. Mám často skúsenosti, že zákazníci sa boja terénnych úprav, ktoré by vytvorili terasy a zvlnené plochy. Ak sa však do toho pustia, zvyčajne neľutujú, lebo záhrada sa opticky zväčší a získa dynamiku.

Pri realizácií chodníkov a štrkových plôch sme z väčšej časti využili materiál, ktorý zostal po stavbe, ako štrk, kamene či tehla. Pridali sa k nim podvaly, drevo a dlažba. Základom kompozície je väčší a menší okružný chodník, ktoré prevedú celou plochou.