Záhrada v lete

Výsadba rastlín v lete

Prichádza obdobie, kedy sa značná časť záhradkárov obáva výsadby rastlín z dôvodu zvyšujúcich sa teplôt. Nemusíte mať strach. Vynikajúcim spôsob ako sa tešiť  z výsadby rastlín takmer celý rok, je použitie rastlín pestovaných v kontajneroch, alebo v kvetináčoch. Tieto umožňujú rastliny vysádzať  bez poškodenia koreňov, čo je jeden z dôležitých faktorov pri výsadbe v teplejších dňoch.

Faktor, ktorý by ste nemali zanedbať, najmä v teplých dňoch je správny výber stanoviska, kde bude rastlina umiestnená. Ak je to celodenné slniečko, majte na pamäti dostatočný prísun vody, najmä u rastlín s koreňmi v rašelinovom substráte. Najvýhodnejšia je kvapková závlaha, alebo pravidelná intenzívna zálievka denne do zakorenenia, neskôr trikrát týždenne.

Veľmi dobrý výsledok dosiahnete s použitím geotextílií v kombináciis mulčovacou kôrou. Táto zabráni nežiadúcemu odparu vody a udržuje potrebný vodný režim u rastlín.

Ďalšou možnosťou je výsadba rastlín do tieňa, resp. polotieňa, ktorý môžeme vytvoriť aj vysokými trvalkami, dobre znášajúcimi aj poludňajšie slnko (Delphinium, Campanula, Achilea,Veronica). Tieto zatienia korene novovysadených rastlín a pomôžu prekonať zakoreňovacie obdobie.

Niektoré druhy rastlín ako sú plamienky prejavia zatienenú spodnú časť rastliny (nohy) zvýšenou násadou kvetov.

Náš typ na letnú výsabu: založte si v tieniestej časti záhradky menšie, alebo väčšie vresovisko. Nižšie kríčky ako sú Erica, Calluna Gaultéria, Hebe, ale aj vyššie kríčky ako sú Skimmia, Pieris, Rododendróny a Azalky, sa vám odvďačia v neskorej jeseni, v skorej jari a v máji budúceho roku bohatou násadou kvetov, pretože po zakoreňovacom období môžu s predstihom budúcoročnej jarnej výsadby tvoriť kvetné základy. 

V letnom období, keď už je potreba práce v okrasnej záhradke tak trochu stabilizovaná, máte ideálny časový priestor v predstihu uskutočniť výsadbu, ktorú by ste možno vykonávali v jari budúceho roku a ušetríte si čas na výsadbu vašich ďalších obľúbených rastlín v jari budúceho roku. 

Nadšencov vysádzania okrasných rastlín, ktorí po dlhom zimnom období, nevedia prestať vysádzať.. Pokračujte vo svojej záľube aj v letnom období, v tzv. uhorkovej sezóne, keď sa všetko okolo nás tak trošku zabrzdí. Prajeme vám veľa radosti z vysádzania.  

Teraz plánuj, potom saď

Blížia sa letné mesiace, deti budú mať prázdniny a mnohí sa už tešíte na dovolenku. Určite sa v každej záhrade nájde miesto v tieni, vhodné na oddych z letných horúčav. Miesto, kde sa cítite dobre, nič a nikto vás neruší. Možno sa aj u vás doma nájde kútik záhrady, kde vám čosi chýba, alebo vám deti pištia za vlastným dopestovaným ovocím. V takomto čase je možné naplánovať si jesennú výsadbu okrasných či ovocných drevín. 

Nezabúdajte na dôkladné naplánovanie závlahy. Je to síce nemalá investícia, ale stojí za to. Ušetrí vám veľa času, ktorý môžete tráviť relaxovaním v záhrade. Asi najmenej vítaným návštevníkom v našich záhradách je krtko. Robí síce aj užitočnú vec, prekyprí pôdu, ale keď je to v záhone alebo v trávniku, máme po nálade. Odporúčame vám použiť špeciálnu sieť proti krtkom a trávnik zostane celý. 

Viac rád a nápadov nájdete v našom bezplatnom tlačenom časopise TIP v záhradnom centre Bella Gardena.